Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak poprawnie pielęgnować meble drewniane?

2022-08-20
Jak poprawnie pielęgnować meble drewniane?

Meble, wykonane ze szlachetnego drewna, mają w sobie to „coś” tworzą aurę tajemniczości, wytworności, ale także łagodności. Każdy, kto posiada już rzeczy drewniane, wie jak majestatycznie one wyglądają. Z doświadczenia wiemy, że ludzie kochają przedmioty wykonane z drewna, a dotykając ich powierzchni czują, że pozostają w zgodzie z naturą. Każdy z wytwarzanych przedmiotów jest inny, nawet pomimo powtarzalności modeli. Nie da rady wykonać dwóch całkowicie identycznych przedmiotów z drewna. Różnią się wzorem, sękami, usłojeniem, odcieniem drewna, ilością błyszczu czy krawędzią jeśli jest nieregularna.

Drewno_dbowe_Jawor_Meble_z_Natury_1

Co sprawia, że pomimo tego, iż drewno dębowe nie jest idealne, bo posiada przecież drobne szczeliny czy nawet duże pory, to i tak budzi w nas zachwyt?

Możliwe, że w pytaniu kryje się także odpowiedź, ponieważ wszystkie pory, czy błyszcze tworzą rysunek w drewnie, a zastosowane impregnaty wspaniale go podkreślają. Do tego pod palcami wyczuwalne jest usłojenie drewna i im bardziej bogaty wzór, tym bardziej jest on wyczuwalny. Ze strony producenta możemy dodać, że odcinki drewna dębowego, które są bogato usłojone są zdecydowanie bardziej wymagające podczas obróbki. No, ale cóż zawsze wygrywa chęć stworzenia np. niesamowitego blatu konsoli, czy stołu 😉

Drewno_dbowe_Jawor_Meble_z_Natury_4

Zakup mebla drewnianego wiąże się z jego wieloletnim użytkowaniem, dlatego warto zapoznać się nie tylko z jego charakterystyką, ale także z użytkowaniem i pielęgnacją.

Pomimo, że dąb należy do gatunku drewna twardego, to jest tak samo czuły jak inne gatunki drzew na zmiany temperatury, czy wilgoci. Niepoprawne użytkowanie może doprowadzić do powstania plam, odkształceń lub nawet do pęknięcia drewna.

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem drewna, stosuj się do poniższych rad:

1.     1. Nie stawiaj przedmiotów w odległości mniejszej niż 1 metr (a najlepiej 1,5 m) od źródeł ciepła, tj. grzejników, kominków, czy piecyków.

2.     2. Przed ustawieniem mebla należy wypoziomować podłoże, celem wykluczenia możliwości jego odkształcenia.

3.     3. Unikaj kontaktu powierzchni drewnianej z gorącymi przedmiotami, np. garnki, naczynia, itp. (używaj podkładek).

4.     4. Kontroluj gwałtowne wahania wilgotności oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu, idealne warunki to od 50° do 60° wilgotności oraz około 20°C (od 16°-26°C).

5.     5. Uważaj na nadmiar wilgoci znajdującej się na powierzchni drewna, np. wylane ciecze usuń od razu i wytrzyj powierzchnię do sucha (impregnat typu olej, czy wosk opóźnia chłonięcie, także spokojnie).

6.     6. Uważaj na przesuwanie przedmiotów o ostrych krawędziach po meblach, bo może to spowodować powstanie rys na nawierzchni (najczęściej warstwy zaimpregnowanej olejem na twardo, wtedy należy usunąć uszkodzoną powłokę oraz ponownie ją zaimpregnować).

7.     7. Zanieczyszczenia usuwaj na bieżąco, a za nim przetrzesz nawierzchnię upewnij się, że nie ma na niej brudu, który mógłby w czasie czyszczenia spowodować rysy.

8.     8. Do usuwania mocnych zabrudzeń najlepiej użyć wilgotnej szmatki z niewielką ilością płynu do naczyń, następnie już tylko wilgotnej szmatki, a na koniec wytrzeć powierzchnię do sucha. Używanie zbyt dużej ilości wody powoduje, że powierzchnia drewna staje się szorstka.

9.     9. Powtarzaj impregnację, w zależności od eksploatacji mebla (średnio około 2 lat stoły, stoliki, biurka; 3 - 5 lat konsole, komody). W czasie użytkowania należy zwracać uwagę na odcień drewna. Im bardziej jaśniejszy, lub szary się staje, tym bardziej wymaga impregnacji (mebel może też być wyczuwalnie bardziej suchy, porowaty pod palcami).

10. Przed przystąpieniem do konserwacji mebla (zaimpregnowanego olejem), powierzchnia musi być czysta, sucha i odtłuszczona. Najlepiej jest delikatnie przetrzeć nawierzchnię papierem ściernym o maksymalnej gradacji od 180 do 220, zawsze wzdłuż słoi, równymi ruchami z równym naciskiem, aż do wygładzenia jej wierzchniej warstwy (niegłęboko). Następnie oczyścić powierzchnię suchymi szmatkami, zmieniając je aż do całkowitego usunięcia pyłu. Następnie nanosić olej do impregnacji drewna zgodnie z instrukcją producenta oleju. Każdy preparat może mieć inny czas zastygania. Przy dużych powierzchniach można używać wałka z gąbką (przeznaczony do olei), a przy małych wystarczy czysta ściereczka, która nie zostawia żadnych włosków. Do polerowania również wystarczy sucha, kolejna ściereczka.

Drewno_dbowe_Jawor_Meble_z_Natury_3”Drewno_jesionowe_Jawor_Meble_z_Natury”

 

Autor: Mariola Jaworska
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 46 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
Szybką dostawą pięknie wykonana półka polecam z całego serca .
2023-11-22
Transakcja przebiegła pomyślnie. Udało się sfinalizować zamówienie, mimo problemów z płatnością. Szybki kontakt sklepu w sprawie zamówienia, tu szczególnie dziękuję Pani Marioli. Sam produkt bardzo dobrej jakości. Polecam!!!
pixel